Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Obecnie oświetlenie led znajdziemy niemal w każdym domu. Jednak to właśnie w domu inteligentnym sterowanie LED otwiera zupełnie nowy wymiar komfortu i wygody.

Vinci Home reazlizacje - Sterowanie LED

Projekt instalacji

Wszystko jak zwykle zaczęło się na papierze. Z racji dużej instalacji (kilkaset metrów długości pasków LED!) konieczne było określenie dokładnych prądów płynących przez przewody oraz ich minimalnych przekrojów. Niezbędny był do tego kompletny projekt led. Bardzo często podczas serwisu niedbale zrobionych instalacji obserwujemy nierównomierne świecenie diód, które jest wynikiem spadków napięć na długim i cienkim przewodzie. Dzięki zaprojektowaniu całej instalacji jeszcze przed położeniem okablowania mogliśmy zoptymalizować liczbę potrzebnych urządzeń umożliwiających sterowanie LED.

Najlepszym rozwiązaniem okazało się rozproszenie instalacji na trzy małe rozdzielnice, które zostały schowane w zabudowie meblowej. Dzięki temu zmniejszyliśmy do minimum długość przewodów sterowniczych, co umożliwiło zachowanie rozsądnych przekrojów przewodów (2,5mm2) by spadki napięć na przewodzie nie wpłynęły na pracę systemu LC (led control).

Wszystkie zastosowane paski LED zostały wyposażone w diody RGBW, które składają się z 4 mniejszych diod: Czerwonej, Zielonej, Niebieskiej oraz Białej. Dzięki temu podczas montażu mieliśmy do podłączenia tylko jeden pasek LED, ale za to aż do 5 żył przewodu (5×2,5mm2). Dla porównania, jest to przewód, którym przeważnie zasila się trójfazową płytę indukcyjną.

Sterowanie LED RGB

Za niezawodne działanie oświetlenia LED odpowiada system KNX, który jest zainstalowany w całym apartamencie. Oprócz oświetlenia obejmuje on również:

  • Sterowanie światłem – w lokalu jest ogromna różnorodność lamp, od lampek LED małej mocy, aż do ogromnych żarowych halogenów, którymi musiały być ściemniane.
  • Sterowanie ogrzewaniem – każdy z grzejników kanałowych posiada wentylator z trzema biegami, który zwiększa wydatek ciepła w zależności od zapotrzebowania lokalu. Dzięki temu osiągnęliśmy spore oszczędności oraz bardzo szybki czas ustalania temperatury.
  • Sterowanie karniszami – ogromne przeszklenia wymagały zintegrowanego sterowania. Dzięki systemowi KNX wszystkimi karniszami można sterować z przycisku przy schodach lub z aplikacji na smartfona.
  • Wizualizację i zdalne sterowanie –  perełka systemu. Pracując nad aplikacją do sterowania kierowaliśmy się przede wszystkim funkcjonalnością oraz ergonomią użytkowania. Udało się nam to perfekcyjnie. Design aplikacji zbliżony do systemu iOS bardzo estetycznie współgra z urządzeniami Apple, a samo użytkowanie aplikacji pozwala mieć łatwy dostęp do potrzebnych funkcji.
  • System alarmowy – dyskretny i funkcjonalny. Już w pierwszym roku użytkowania lokalu zdarzyło się zalanie, ale dzięki powiadomieniu sms i szybkiej reakcji udało się uniknąć zniszczeń.
  • Monitoring video – służący do powiadamiania o ilości osób przebywających w lokalu.

Spójność z systemem KNX

Dzięki temu, że wszystkie instalacje zostały połączone w system led KNX mogliśmy zrealizować bardzo praktyczne funkcje, które uprzyjemniają życie mieszkańcom:

– Sieć czujek wykrywa w jakim obszarze znajdują się domownicy, a bazując na aktualnym natężeniu oświetlenia oraz porze dnia decyduje o uruchomieniu poszczególnych lamp: podświetlenia LED schodów, lamp garderoby, komunikacji i innych.

– Sceny świetlne z użyciem przede wszystkim oświetlenia LED pozawalają błyskawicznie zmienić nastrój całego pomieszczenia. Domownicy chwalą sobie przede wszystkim elastyczność tych scen. Wystarczy przytrzymać przycisk 5 sekund, żeby system nadpisał nowe natężenie światła lub nowy kolor w scenie.

– Z racji dużej ilości i bogatej różnorodności lamp bardzo praktyczne są przyciski wyjścia z pokoju wyłączające całe oświetlenie.

– Specjalnie na życzenie inwestora zaprojektowaliśmy indywidualną paletę dostępnych barw oświetlenia LED. Miało to na celu ułatwienie wybierania koloru oraz łączenie różnych obwodów w jedną barwę.

– Ku naszej satysfakcji sekwencja cyklicznie zmieniająca kolor światła LED wywołała największą radość zwłaszcza u najmłodszych mieszkańców.

 

Słowa kluczowe: , , , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl