Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Sterowanie głosem towarzyszy naszym wyobrażeniom o przyszłości już przez długi czas. W filmach, komendy głosowe przyjmowane są przez systemy Inteligentnego Domu, komputery pokładowe, czy urządzenia mobilne. Przyszłość więc zdecydowanie idzie w tym kierunku, a sterowanie głosowe niebawem stanie się powszechnym elementem naszego życia.

Milowy krok na tym polu zrobili już giganci na rynku nowych technologii: Apple, wdrażają w IOS8 personalną asystentkę Siri oraz Google, udostępniający na smartfonach z Androidem silnik głosowego wyszukiwania „OK Google”.

Jednak pionierem zastosowania technologii głosowego sterowania w Inteligentnych Domach jest system Fibaro oraz jego kolejne odsłony wirtualnej asystentki LiLi.

Lili Fibaro

LiLi umożliwia kontrolę wszystkich funkcji włączonych do systemu. Wystarczy, że wypowiesz komendę, a LiLi ją zrealizuje. W razie konieczności, po logicznej interpretacji polecenia, poprosi Cię również o doprecyzowanie szczegółów.

Dzięki LiLi nie musisz już uruchamiać poszczególnych działań szukając ikon na kolejnych stronach aplikacji. Wystarczy je wypowiedzieć. „Wyłącz światło”, „Otwórz bramę”, „Włącz ogrzewanie” – to tylko niektóre komendy jakie możesz wypowiedzieć Twojemu Inteligentnemu Domowi. Co kryje się za tajemniczą nazwą LiLi?

Wirtualna osobowość

LiLi to Twoja osobista asystentka, która pozwala na głosowe sterowanie Inteligentnym domem wyposażonym w system Fibaro. Byś mógł wydawać głosowe polecenia niezbędna jest instalacja na Twoim smartfonie aplikacji Fibaro oraz odpowiednie skonfigurowanie centrali Systemu. Po tych czynnościach wystarczy kliknąć ikonę LiLi i wypowiedzieć polecenie lub zadać pytanie.

Pełne możliwości

sterowanie głosemKomendy, które możesz wydawać Twojej osobistej asystentce to nie tylko proste polecenia „Włącz światło” czy „Zamknij rolety”. Dzięki temu, że poprzez interfejs głosowy komunikujesz się bezpośrednio z Centralą domu masz dostęp do pełnych możliwości systemu. LiLi zna więc aktualny stan urządzeń, harmonogram grzewczy, oraz kontroluje wszystkie sceny i zaawansowane sekwencje zdarzeń. Twoja asystentka wie również, jak nazwałeś konkretne urządzenia i dzięki temu wydawane polecenia możesz skrócić do minimum.

Interakcja

Najciekawsze jednak w LiLi jest to, że nie tylko realizuje Twoje głosowe komendy, ale również na bieżąco Ci odpowiada. W przypadku gdy chciałbyś włączyć światło, LiLi dopyta, które pomieszczenie lub lampę masz na myśli. Zapyta również czy chciałbyś zmienić temperaturę tylko w jednej strefie czy może w całym domu. Zaś w przypadku gdy zapomnisz jakie nazwy nadałeś pokojom czy urządzeniom, LiLi pomoże Ci, wymieniając nazwy urządzeń w danej strefie.

Praktyczność przede wszystkim

Sterowanie głosem może być traktowane przez niektórych jako dodatek lub ciekawostka technologiczna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest to przede wszystkim praktyczne rozwiązanie. Jeżeli już zdążyłeś się przyzwyczaić do Siri lub „OK Google” to wiesz, że LiLi przyda się podczas jazdy samochodem czy w mroźne dni kiedy zakładasz rękawiczki. Sterowanie głosem jest także świetnym rozwiązaniem gdy nie chcesz, lub nie masz czasu szukać odpowiednich ikon w aplikacji, np. w nocy – „LiLi, idziemy spać”.

Słowa kluczowe: , , , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl