Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

logaW ostatnich latach nastąpił prawdziwy wysyp systemów automatyki budynkowej. Dynamiczny rozwój technologii oraz malejące koszty produkcji spowodowały, że każdy kto ma odpowiednią wiedzę i zacięcie biznesowe może obecnie wyprodukować urządzenia sygnowane swoją marką. Nie znaczy to jednak, że wszystkie te systemy są warte uwagi, a tym bardziej ryzyka zainstalowania ich w swoim przyszłym domu.

Artykuł ten ma na celu krótkie przybliżenie obecnie istniejących na rynku systemów automatyki domowej oraz zaznaczenie, które z nich mogą aspirować do miana systemu inteligentnego domu. Na początek jednak warto mieć świadomość czym różnią się te dwa określenia.

System automatyki budynkowej to stały i niezmienny sposób powiązania czujników (sensorów) z elementami wykonawczymi (aktorami). Czujnikiem może być termometr, miernik nasłonecznienia, a także zwykły łącznik elektryczny, który wykrywa przyciśnięcie. Elementy wykonawcze zaś są to zawory grzejników, żaluzje czy przekaźniki oświetlenia. Łącząc odpowiednimi funkcjami, nawet zaawansowanymi, sensory z aktorami otrzymujemy system automatyki. Przykładowe działanie takiego systemu prezentuje się następująco:

Budząc się spragnieni w środku nocy wędrujemy do kuchni. Wychodząc na korytarz przyciskamy klawisz sterowania oświetleniem, który włącza nam światło na schodach. Musimy w międzyczasie rozbroić alarm na parterze, żeby nie wywołać fałszywego powiadomienia. Będąc już na parterze wykrywa nas czujka ruchu w holu, która włącza światło oraz, tak jak zawsze, uruchamia ogrzewanie w trybie komfortu. Wracając gasimy wszystkie światła klawiszem Wyłącz Wszystko oraz uzbrajamy ponownie alarm.

System inteligentnego domu, w odróżnieniu od systemu automatyki budynkowej, opiera się przede wszystkim o informację. Po to by odpowiednio zareagować wykorzystuje nie tylko sensory, ale też dane z innych dostępnych mu źródeł, m.in.:

  • serwera meteorologicznego
  • aktualnego harmonogramu dnia i przyzwyczajeń domowników
  • wyniku autodiagnostyki

Głównym zadaniem systemu inteligentnego domu jest integracja wszystkich podsystemów budynku i samodzielne reagowanie w oparciu o płynące z nich dane. Wszystko to ma na celu optymalizację, czyli uzyskanie najlepszego wyniku. Kryterium oceny zaś jest oszczędność energii, odczuwany komfort i bezpieczeństwo. W skrócie, system inteligentnego domu bierze pod uwagę wszystkie dostępne informacje i kierując się dobrem mieszkańców reaguje adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Przykładowa funkcja systemu inteligentnego domu to:

Budząc się w środku nocy wychodzimy na korytarz. Nasz ruch rejestruje czujka alarmowa, jednak system wie, że początek ruchu nastąpił wewnątrz domu i był poprzedzony otwarciem drzwi w sypialni. Decyduje więc o chwilowej blokadzie załączenia alarmu. System wie również, że z powodu późnej godziny, w domu jest ciemno i po to by nas nie oślepić włączy oświetlenie tylko na 50% mocy. Po wykryciu przez czujkę ruchu w holu na parterze, ogrzewanie nadal pozostanie w trybie Noc, ponieważ system jest zharmonizowany z aktualnym planem dnia i wie, że budzik jest ustawiony na godzinę 6:30. Wracając do sypialni gasimy całe oświetlenie jednym klawiszem, a system alarmowy po upływie kilku minut wraca to trybu czuwania.

knxKNX – standard międzynarodowej organizacji KONNEX, dawniej nazywany EIB (European Installation Bus), zrzeszający ponad 300 producentów urządzeń. Jeden z najpopularniejszych systemów inteligentnego domu na rynku, również polskim. Ze względu na swoje możliwości jest używany w najbardziej wymagających inwestycjach, które wymagają zaawansowanych integracji z wszystkimi instalacjami budynku.

lcnLCN – system utworzony i produkowany przez firmę ISSENDORFF KG. Stosowany już od 27 lat, przeważnie w budynkach biurowych. Jest to system kablowy, o dużych możliwościach i sporej elastyczności. Mimo zaawansowanego wieku, nadal jest bardzo często wybierany ze względu na swoją bezawaryjność oraz stosunek ceny do możliwości.

fibaroFibaro – polski system, produkowany w Poznaniu. Obecnie lider w segmencie bezprzewodowych systemów inteligentnego budynku. Jego ogromnym atutem jest możliwość zainstalowania w istniejących już budynkach oraz z wieloma urządzeniami europejskiego standardu Z-wave. Ponadto system Fibaro jest bardzo często wybierany również z powodu designu i estetyki wykonania czujników.

wagoWAGO – system inteligentnego domu oparty o sterownik PLC, przeznaczony do działania w wyśrubowanych standardach automatyki przemysłowej. Z tego względu jest bardzo rozbudowany oraz niezawodny co czyni go świetną alternatywą dla tradycyjnych systemów inteligentnego domu.

Vision logoVision BMS – Polski system produkowany przez firmę APA Sp. z o.o. w Gliwicach.  Jego główną zaletą jest elastyczne oprogramowanie oraz otwartość integracji z urządzeniami innych producentów. Projektanci położyli duży nacisk na wygodę użytkowania i łatwą obsługę systemu. Dodatkowym atutem jest systemowe rozwiązanie wideodomofonu oraz Inteligentny Głośnik.

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl