Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Waga projektuProjekt

Po ustaleniu zakresu prac i podpisaniu umowy przystępujemy do projektowania wszystkich instalacji wchodzących w zakres inteligentnego budynku. To jak wielką wagę ma poprawne wykonanie projektu oraz jego bieżące uaktualnianie przekonujemy się gdy jesteśmy proszeniu o poprawienie inwestycji po innej firmie. Nierzadko okazuje się wówczas, że aktualizacja lub odtworzenie dokumentacji ze stanu rzeczywistego jest czynnością dużo bardziej kosztowną niż zaprojektowanie instalacji od podstaw.

Projekt spełnia dwie podstawowe funkcje: na etapie budowy umożliwia efektywną wymianę informacji pomiędzy specjalistami różnych branż, a po zakończeniu instalacji jest opisem stanu faktycznego budynku, niezbędnym do serwisowania poszczególnych systemów.

Każda z tych funkcji jest niezwykle ważna i każda leży w interesie Inwestora. Dlatego też projektowanie jest pierwszą czynnością, od której zaczynamy realizację zlecenia.

Co zawiera projekt

Zakres opracowania projektu w dużej mierze zależy od wielkości inwestycji oraz od wybranych funkcjonalności. W przypadku projektowania kompletnej instalacji inteligentnego budynku dokumentacja wykonawcza zawiera:

 • Instalację siły
 • Instalację gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia
 • Instalację gniazd wtyczkowych sterowalnych
 • Instalację połączeń wyrównawczych
 • Instalację oświetlenia
 • Instalację sterownia ogrzewaniem/ wentylacją/ klimatyzacją
 • Instalację okablowania strukturalnego (sieć komputerowa i telefoniczna)
 • Instalację telewizyjną i satelitarną
 • Instalację domofonu lub wideodomofonu
 • Instalację systemu alarmowego
 • Inne instalacje (przeciwoblodzeniową, zasilania rezerwowego, okablowania ogrodu, audio itp.)
 • Schemat rozdzielnicy elektrycznej
 • Opis wykonawczy (zawierający m.in. określenie mocy zapotrzebowanej budynku,  wykaz obwodów instalacyjnych, obliczenia techniczne, opis techniczny instalacji i inne)

Jako efekt prac projektowych otrzymują Państwo od nas dwa komplety dokumentacji w wersji papierowej oraz elektronicznej. W przypadku zagubienia lub utraty dokumentacji zawsze też mogą się Państwo do nas zwrócić o przysłanie kopii zapasowej.

 Co jest potrzebne do rozpoczęcia prac projektowych

Po to żeby zacząć pracę nad projektem instalacji elektrycznych potrzebujemy komplet określonych dokumentów. Podstawowym jest ostateczny podkład architektoniczny budynku, który stanowi dla nas bazę do wrysowywania schematów elektrycznych. Dzięki niemu możemy zaplanować miejsce umieszczenia rozdzielnicy, układ przycisków, oświetlenie elewacyjne i ogrodowe. Jednak to tylko mniejsza część projektów. Po to by zaplanować większości instalacji  oprócz podkładu architektonicznego potrzebujemy również ostateczny projekt wnętrz uwzględniający lokalizację i typ oświetlenia, ilość gniazd oraz rozkład umeblowania. Dzięki temu projektując np. miejsca zamontowania czujek alarmowych mamy pewność, że nie zostaną one zasłonięte przez szafę lub inne meble. Jeżeli oferta dotyczy sterowania temperaturą potrzebne są nam także ostateczne projekty instalacji sanitarnych, grzewczych i wentylacji.

Czas realizacji

W zależności od stopnia skomplikowania inwestycji: wielkości budynku i ilości instalacji włączonych do systemu inteligentnego domu, czas realizacji projektu może się wahać od jednego tygodnia do nawet miesiąca. Przeważnie jednak wystarczającym jest okres dwóch tygodniu. Duże znaczenie ma tutaj wspomniana wcześniej dostępność ostatecznej dokumentacji, zwłaszcza projektu wnętrz. Jeżeli nie jest on skończony lub koncepcja architekta nie jest jeszcze wybrana projektowanie większości instalacji jest syzyfową pracą. Dlatego też w przypadku większości inwestycji określamy termin realizacji na 2 tygodnie od dnia otrzymania kompletnej dokumentacji architektonicznej.

Słowa kluczowe: , , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl