Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Niestety czasem zdarza się, że jesteśmy proszeni o poprawę instalacji inteligentnego domu po innym wykonawcy. W większości przypadków przyjmujemy te zlecenia, głównie w imię poprawy wizerunku całej branży. Źle zaprojektowany lub błędnie wykonany system przynosi więcej utrapienia niż pożytku i właśnie stąd biorą się negatywne opinie i niechęć niektórych ludzi do systemów automatyki budynkowej.

LCN realizacja

Po co jest projekt instalacji?

Najwięcej, bo aż 50% czasu trwania całej modernizacji pochłonęło odtworzenie dokumentacji technicznej:

 • zlokalizowanie wszystkich urządzeń i zaginionych obwodów,
 • przeanalizowanie sposobu podłączenia sterowników,
 • diagnostyka każdego elementu systemu i wymiana uszkodzonych urządzeń.

Dopiero na takiej bazie mogliśmy przystąpić do naprawy systemu. Kosztów tych można było uniknąć przywiązując na etapie budowy domu większą wagę do projektu oraz jego późniejszej aktualizacji.

Dodatkowe funkcjonalności

Miłym zaskoczeniem dla Inwestora, który już zdążył się przyzwyczaić do ułomnego działania systemu, była bogata funkcjonalność posiadanych przez niego urządzeń. Na ich bazie zrealizowaliśmy wiele praktycznych funkcji, podnoszących komfort życia domowników. Niektóre, zaproponowane przez nas zmiany to:

 • Jednolity układ funkcji na klawiszach sterujących. Jest to bardzo ważne gdyż umożliwia intuicyjną obsługę systemu w każdym pomieszczeniu. Przykładowo – wiedząc, że dwa górne przyciski zawsze sterują światłem lokalnym, środkowe żaluzjami, a dolny prawy to lokalny off – zawsze jesteśmy w stanie włączyć to co zamierzaliśmy.
 • Zmniejszenie natężenia oświetlenia w porze nocnej – Po to, aby osoby wstające w nocy nie zostały oślepione jaskrawym światłem, natężenie wszystkich lamp w tym czasie jest ograniczone do 50%.
 • Ustalenie harmonogramu grzewczego. W chwili opuszczenia budynku przez ostatniego domownika system automatycznie przechodzi w tryb stand-by. Ponowny powrót do trybu komfort odbywa się automatycznie na 2 godziny przed powrotem mieszkańców. Ponadto użytkownicy mogą samodzielnie edytować harmonogram grzewczy.
 • Usprawnienie kontroli temperatury – Mimo braku wyświetlaczy w przyciskach wielofunkcyjnych domownicy mogą w każdym pomieszczeniu lokalnie dostosować temperaturę do swoich indywidualnych preferencji.
 • Automatyzacja oświetlenia – Zastosowanie czujników ruchu i natężenia oświetlenia umożliwiło wygodne przemieszczenie się w ciągach komunikacyjnych i uzyskanie znaczących oszczędności energii elektrycznej.
 • Sterowanie z pilotów – Małe, wielkości breloka do kluczy piloty podczerwieni uruchamiają zaawansowane sceny oraz sekwencje zdarzeń.
 • Sterowanie bramą wjazdową i garażową – Dzięki wpięciu mechanizmów bram do systemu możliwe jest zastosowanie sceny powrotu do domu oraz wyjścia z domu.

Grawerowanie

Oprócz ustalenia jednolitego układu funkcji na przyciskach sterujących wykonaliśmy także grawerunek opisujący każdy klawisz. Dzięki temu zabiegowi goście, bez skrępowania mogą korzystać z funkcji, które udostępnia im system inteligentnego domu, a także, i co nawet ważniejsze, wiedzą czego nie przyciskać.

DomiqWizualizacja

Mimo leciwości instalacji, dzięki zastosowaniu modułu base firmy DomIQ możliwe było zrealizowanie nowoczesnej wizualizacji, która umożliwia zdalną kontrolę wszystkich elementów systemu inteligentnego domu. Będąc w podróży, lub w pracy użytkownicy mogą teraz na iPadzie lub smartfonie podejrzeć co się dzieje wewnątrz i przygotować dom na swój powrót.

Moduł DomIQ sprawił również, że możliwe stało się włączenie do inteligentnego domu wiele dodatkowych funkcjonalności, m.in.:

 • sterowanie systemem multiroom audio SONOS,
 • integrację z systemem alarmowym SATEL,
 • integrację z systemem monitoringu,
 • integrację z domofonem,
 • pomiar energii elektrycznej.

Ponadto serwer udostępnia zaawansowane funkcje logiczne, które sprawiły, że dom stał się w końcu naprawdę inteligentny, a Inwestor wreszcie zadowolony z posiadania systemu LCN.

Słowa kluczowe: , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl