Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

W dobie nowoczesnych inteligentnych budynków, które wzbogacają życie domowników podnosząc komfort, bezpieczeństwo i generując znaczne oszczędności energii jesteśmy coraz częściej stawiani przed potrzebą przeniesienie tych cech również do ogrodu.

Inteligentny Ogród

Najważniejsze podlewanie

Kluczowym aspektem, który stanowi o dobrej kondycji roślin jest system nawadniania. Bez niego rośliny prędzej czy później uschną, zwłaszcza w dużych ogrodach. Działanie zwykłych systemów podlewania bazuje na sterowniku czasowym oraz czujce opadów. Z punktu widzenia zużycia wody nie jest to rozwiązanie ekonomiczne, a w dobie współczesnych deficytów wody w Polsce również mało ekologiczne.

W tym kontekście główną przewagą system inteligentnego ogrodu jest zastosowanie czujki wilgotności gleby. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż detektor deszczu, który tylko przewiduje jej wilgotność na podstawie ilości wykrytych opadów. System może również uwzględnić poziom nasłonecznienia, temperaturę, oraz zróżnicowanie terenu w ogrodzie co prowadzi do równomiernego rozprowadzenia wody, unikając tym samym sytuacji, w których jedna część ogrodu jest wyschnięta na wiór, a z drugiej robi się bagnisko.

Zjawisko to potęguje się zwłaszcza w przypadku błędnie zaplanowanego systemu podlewania. Jednak nawet wtedy nie trzeba niszczyć ogrodu by poprawiać system. Czujniki są też dostępne w wersji bezprzewodowej więc jedyne co trzeba zrobić to zmienić standardowe urządzenia na automatykę inteligentnego ogrodu.

Pogląd kamer

Dodatkowo, gdy będąc na długim urlopie w upalne dni lipca chcesz sprawdzić czy świeżo posadzone rośliny mają się dobrze czy może potrzebują większej niż zwykle dawki wody, możesz bardzo łatwo to zweryfikować. Wystarczy kliknąć ikonę kamery w smartfonie, a otrzymasz aktualny podgląd na Twój ogród i posesję.

Rozwiązanie to jest również istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Gdy system inteligentnego domu przekaże Ci pushem lub smsem informację, że ktoś stoi przed furtką, to podgląd kamery umożliwi Ci zidentyfikowanie gościa i wysłanie mu wiadomości głosowej do stacji bramofonu. Podobnie w przypadku wykrycia alarmu na posesji będziesz mógł sprawdzić czy wywołał go złodziej czy po prostu syn sąsiadów, któremu piłka przeleciała przez ogrodzenie.

Oświetlenielampy

Inteligentny ogród wprowadza również nową jakość w sterowaniu oświetleniem. Zwykłe rozwiązania umożliwiają włączanie światła o określonej porze lub w zależności od ilości światła słonecznego. System inteligentnego ogrodu może również uwzględnić zmieniającą się długość dnia co pozwala na włączanie oświetlenia zawsze w tym samym momencie. Niesamowity efekt daje również włączenie ogrodu do scen i sekwencji świetlnych, np. rozjaśnianie i ściemnianie lamp wzdłuż ścieżek ogrodowych w momencie wykrycia ruchu.

Alarm

Oświetlenie ogrodowe można też zintegrować z systemem alarmowym. W taki sposób by po wykryciu intruza, pożaru lub zalania system natychmiastowo uruchomił całe oświetlenie ogrodu w trybie mrugania, co zwróci uwagę sąsiadów. Właściwie dobrane czujniki pozwolą też uchronić Twoje rośliny przed atakiem bezpańskich kotów lub drapieżników. System włączy nagrany wcześniej dźwięk szczekającego psa po naruszeniu strefy ochronnej lub uruchomi na krótki czas zraszacze by przegonić szkodnika.

Staw i oczko wodne

Posiadając zbiornik wodny w ogrodzie będziesz mógł na bieżąco monitorować jego parametry. Uzdatnianie wody jest bardzo delikatnym procesem i nawet niewielki wzrost nasłonecznienia lub intensywne deszcze, które zmyją nawóz z trawnika, mogą spowodować zaburzenie w procesie samooczyszczania. Dzięki systemowi inteligentnego ogrodu zawsze będziesz wiedział czy Twoje dziecko może bezpiecznie wykąpać się w stawie.

Ponadto posiadając fontannę możesz osiągnąć niesamowity efekt gdy strumień wody będzie się zachowywał jak equalizer do granej w ogrodzie muzyki, a podświetlenie LED dyszy zachwyci barwą kolorów.

Gdy pada śnieg

Zimą, gdy nasz ogród jest uśpiony, inteligentny system nadal usprawnia życie domowników. Kiedy czujniki wykryją warunki pogodowe sprzyjające powstaniu oblodzenia włączą podgrzewanie ścieżki i schodów, a w przypadku porywistego porywu wiatru lub dużych opadów śniegu zamkną markizę.

Dla leniuchów

Ciekawym urządzeniem, które może stanowić dodatek do inteligentnego ogrodu jest zautomatyzowana kosiarka. Samojezdna, wyposażona w stację dokującą, jest małym robotem, który przycina trawnik niezależnie od jego kształtu, obecności przeszkód, ukształtowania terenu czy pogody. Współczesne rozwiązania techniczne pozwalają by te kosiarki były ekonomiczne, ciche , a także niewielkich rozmiarów. Nawet cena jest bardzo przystępna. W zależności od producenta oraz wielkości ogrodu możesz mieć tę kosiarkę już za kilka tysięcy zł.

Inteligentna kosiarka

Słowa kluczowe: , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl