Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Podczas tegorocznej konferencji WWDC 2014 Craig Federhi, starszy wiceprezes ds. oprogramowania, wyjawił plany związane z przygotowywaną platformą Inteligentnego Domu Apple.

Apple Home Kit

Obecnie na systemie iOS można skorzystać z obsługi wielu urządzeń do zarządzania domem: m.in. termostaty, żarówki, zamki czy sterowniki do bram garażowych. Niestety każdy producent ma swoją aplikację i własne protokoły. Apple chce zmienić tę sytuację i wprowadzić ujednolicony protokół i spójne środowisko API.

Inteligentny dom Apple – Home Kit

homekitHomeKit stanie się integralną częścią nadchodzącego systemu iOS 8. Będzie to bezprzewodowy protokół, który umożliwi bezpieczne połączenie urządzeń bądź ich grup z naszym smartfonem albo tabletem. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze to dzięki HomeKit już tej jesieni będziemy mogli zarządzać oświetleniem, elektronicznymi zamkami, kamerami, termostatami i wieloma innymi urządzeniami za pomocą jednej aplikacji oraz głosowego asystenta Siri.

Producenci

Apple póki co, nie zamierza konkurować na rynku automatyki domowej, a jedynie skupić wokół siebie producentów tych rozwiązań. Firma z Cupertino zapowiedziała, że uruchomi specjalny program certyfikacji, który umożliwi oznaczenie urządzeń zgodnych z HomeKit. Wśród partnerów technologicznych znajdziemy już teraz firmy August, Hier, Philips, Honeywell oraz iHome. Lista ta z pewnością będzie się stale poszerzać.

Co nam to da?

Idea jaką kieruje się Apple jest jak najbardziej szlachetna, choć nie jest nowością. Warto wspomnieć choćby o standardzie bezprzewodowej komunikacji Z-Wave lub przewodowym systemie KNX. Każdy z nich istnieje na europejskim rynku już od wielu lat i zrzesza kilkuset certyfikowanych producentów urządzeń. W czym więc przewaga tego rozwiązania?

Nowością, którą chce wprowadzić Apple rozwijając Home Kit jest przyjazność tej platformy dla użytkownika. Przykładowo – elektroniczne żarówki Philips Hue wystarczy wkręcić w żyrandol i połączyć z aplikacją na smartfonie, by po chwili cieszyć się pełną możliwością sterowania. Dzięki temu rozwiązniu każdy będzie mógł skomponować i zainstalować samodzielnie prosty system automatyki. Mając przy tym do wyboru dużą ilość urządzeń, znanych producentów i gwarancję, że wszystko jest kompatybilne, dostajemy produkt pudełkowy – a to już sporo.

 

Słowa kluczowe: , , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl