Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zlokalizowana na obrzeżach Warszawy rezydencja to prawdziwa perełka architektury. Oprócz niesamowitego wystroju wnętrza dom będzie wyposażony również w najnowsze rozwiązania automatyki budynkowej.

Modernes Büro - modern office

Sterowanie lokalne

Jedną z głównych wytycznych przy tworzeniu projektu instalacji inteligentnego domu była możliwość łatwego i intuicyjnego sterowania wszystkimi elementami z dowolnego miejsca wewnątrz budynku. Ze względu na dużą ilość funkcjonalności w każdym pomieszczeniu, standardowe wieloklawiszowe przyciski okazały się niewystarczające. Wskazane również było aby lokalny kontroler mógł być użyty do sterowania multimediami, a więc dostępny wszędzie tam gdzie oglądamy telewizję lub słuchamy muzyki. Po przeanalizowaniu różnych możliwości sprzętowych wybraliśmy rozwiązanie najbardziej elastyczne i przyjazne domownikom – iPady mini dedykowane do każdego pomieszczenia. Ze względu na swoje możliwości sprzętowe i małe rozmiary mogły zostać użyte jako bezprzewodowe piloty do kontrolowania audio, TV, a także wszystkich pozostałych funkcji w danym pomieszczeniu: ogrzewania, scen świetlnych, rolet i zasłon. Po to by iPad zawsze był pod ręką i miał naładowaną baterię zdecydowano się na użycie naściennych ramek iRoom iDock.

Sterowanie oświetleniem.

Ze względu na dużą ilość funkcji dostępnych w aplikacji iPadów mini niezbyt praktyczne byłoby nawigowanie między nimi w poszukiwaniu ikony odpowiedzialnej za włączenie światła lub podniesienie rolety. Z tego powodu zaproponowaliśmy również zastosowanie wielofunkcyjnych przycisków wszędzie tam gdzie z przyzwyczajenia ręka szuka tradycyjnego włącznika.idock_mini_main

Multimedia

Po to by domownicy mogli komfortowo oglądać filmy, śledzić wiadomości i bez przeszkód oglądać transmisję wydarzeń sportowych, każdym pomieszczeniu osobistym zaplanowany został telewizor oraz kino domowe. Instalację TV-SAT zaprojektowano w oparciu o multiswitch rozdzielający sygnał z anteny tak by na każdym TV można było niezależnie oglądać dostępne stacje. Wymagało to jednak zastosowania indywidualnych dekoderów dla każdego telewizora. W kilku przypadkach nie było możliwości ulokowania żadnych urządzeń lokalnie (np. TV w łazience za lustrem). Rozwiązaliśmy ten problem instalując część dekoderów w szafie RACK pomieszczenia technicznego. Było to możliwe dzięki temu, że do kontroli wszystkich multimediów użyto iPadów mini komunikujących się bezprzewodowo z jednostką główną systemu multiroom. Oprócz telewizji w każdym pomieszczeniu dostępne jest uruchomienie radia, oglądanie filmów zapisanych na dysku sieciowym lub w Apple TV, a także uruchomienie dowolnego pliku multimedialnego zapisanego w smartfonie.

Klimatyzacja i Ogrzewanie

Budynek wyposażono w systemy klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania, które z założenia miały być niewidoczne. Po to żeby spełnić wymagania inspektora, przy jednocześnie bardzo małej ilości przestrzeni technicznej, musiały one zostać zaprojektowane innowacyjnie. Udało się to osiągnąć dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii jak również dzięki sterowaniu WAGO I/O, które integruje wszystkie te systemy i zarządza mikroklimatem w domu. Mimo zaawansowanych algorytmów, które czuwają nad komfortem domowników, mogą oni z łatwością ustawić odpowiednią dla siebie temperaturę i wilgotność w każdym pokoju.

Sterowanie Roletamibasalte

Nowoczesny design budynku charakteryzuje się również dużą ilością przeszkleń w całym domu. Z tego powodu na każdym oknie miały zostać zamontowane mechanizmy, które zapewnią domownikom prywatność oraz pozwolą na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Przy współpracy z architektami decyzja padła na bezgłośne rolety Somfy sonesse oraz karnisze Forest. Po włączeniu ich do scen świetlnych oraz używając sterowania grupowego mechanizmy te dały niesamowity efekt bezszelestnej zmiany nastroju w ciągu niemalże kilku sekund.

System przeciwoblodzeniowy

Skalę całej inwestycji może zobrazować wielkość podjazdu, który miał być w całości podgrzewany. Ponad 600m2 kostki przy poborze mocy 300W/m2 daje w sumie 180 kW mocy przyłączeniowej tej instalacji. Mogłoby to w zupełności wystarczyć na pokrycie zapotrzebowanie pięciu sporej wielkości budynków jednorodzinnych. Z powodu ograniczonych możliwości przyłącza energetycznego konieczne było rozwiązanie tego problemu, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań inwestora. Po przeprowadzeniu analizy możliwych rozwiązań zdecydowaliśmy o podzieleniu powierzchni podgrzewanego podjazdu na mniejsze strefy. Dla każdej z nich został przyporządkowany priorytet grzewczy według tego jak ważne było szybkie jej uruchomienie od chwili wystąpienia opadu. Zdecydowaliśmy, że strefy grzewcze będą uruchamiane po kolei w takiej ilości by maksymalnie wykorzystać przydział mocy. Funkcjonalność tę udało się uzyskać dzięki pomiarom aktualnego zużycia energii elektrycznej domu i powiązaniu ich z liczbą stref grzewczych włączanych w jednym czasie. Realizacja pomysłu okazała się dużym sukcesem. W przypadku opadów śniegu w nocy zużycie energii wewnątrz domu jest na tyle niskie, że do rana uruchomione zostają wszystkie strefy. W dzień zaś odśnieżane są stopnie tarasów oraz ścieżka do furtki.

Opisane powyżej zagadnienia to tylko niektóre z problemów, które spotykają nas w codziennej pracy. Każdy z nich traktujemy jako ciekawe wyzwanie, a jego realizacja przynosi nam dużą satysfakcję.

Więcej już wkrótce!

 

Słowa kluczowe: , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl