Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Niektórym inteligentny budynek kojarzy się przede wszystkim z prestiżem oraz wysokim komfortem użytkowania. Jednak coraz więcej osób jest świadomych innych korzyści jakie niesie ze sobą użytkowanie nowoczesnych rozwiązań. Inteligentne instalacje pozytywnie wpływają na środowisko oraz umożliwiają realne oszczędzanie energii. Coraz częściej system inteligentnego budynku wybierany jest jako dobra inwestycja przynosząca szybki zwrot kapitału.

plug_pie

Oszczędność energii elektrycznej

Najpopularniejszym oraz podstawowym elementem systemu inteligentnego budynku jest sterowanie oświetleniem. Generuje ono również największe oszczędności. Biuro korzystające z oświetlenia LED, czujników: ruchu i natężenia światła może osiągnąć nawet 70% oszczędności na energii elektrycznej. Wyniki te otrzymali naukowcy firmy Philips w trwających ponad rok testach systemu Philips Dynalite. Wszystko to możliwe jest dzięki monitorowaniu ilości osób w pomieszczeniu oraz dostosowywaniu poziomu oświetlenia w zależności od warunków panujących na zewnątrz. Zaletą systemu jest to, że wszystkie pomieszczenia zawsze są odpowiednio oświetlone, a przyciemnianie źródeł LED dodatkowo wydłuża ich eksploatacje. Jeszcze lepsze wyniki, stosując te same mechanizmy można osiągnąć w magazynach przemysłowych. W czasopiśmie Ecomanager opisano test porównujący zużycie energii opraw starego typu z oprawami LED wyposażonymi w system sterowania w magazynie wysokiego składowania, z którego wynika, że oszczędności na energii elektrycznej sięgają tam nawet 90%.

Oszczędność energii cieplnej

Według badań przeprowadzonych przez zespół szwajcarskich naukowców, na temat zastosowania prognoz pogodowych i użytkowych do zoptymalizowania kontroli klimatu budynku dowiedziono, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o 1 st. C przynosi oszczędności rzędu 10%. Stąd system sterowania ogrzewaniem jest jednym z najważniejszych ogniw decydujących o rentowności inwestycji. Możemy zastosować wiele skutecznych zabiegów obniżających zużycie energii cieplnej, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania. W biurach umożliwiamy automatyczne obniżenie temperatury w weekendy oraz w nocy. Zaś w nieużywanych pomieszczeniach, lub takich, w których użytkownicy przebywają krótkotrwale stale utrzymujemy niższą temperaturę. Sterowanie ogrzewaniem nabiera zupełnie nowego wymiaru w inteligentnym domu, gdzie do optymalnej regulacji grzania mamy informacje z wielu systemów: m.in. alarmowego, monitoringu czy gps.

Inteligentne sterowanie żaluzjami

Kolejnym sposobem na uzyskanie dodatkowych oszczędności energii jest zastosowanie inteligentnego sterowania roletami i żaluzjami. Odpowiednio skierowane lamelki pozwolą nam na maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia oraz dogrzanie pomieszczenia energią słoneczną.

lamelki

System ustawia żaluzje tak, aby promienie słoneczne odbijane były do wnętrza pomieszczenia na odpowiedniej wysokości, co dodatkowo je rozjaśnia, ale nie powoduje oślepienia. Rozwiązanie to wpływa znacznie na oszczędność energii elektrycznej oraz dodatkowo podwyższa temperaturę w pomieszczeniu, co przekłada się na niższe zużycie energii cieplnej. Duże znaczenie w uzyskaniu dodatkowych oszczędności ma również inteligentne sterowanie roletami, które zimą mogą stanowić dodatkową izolację termiczną okien. Pozwala to, według pomiarów przeprowadzonych przez Instytutu Fizyki Budowlanej Fraunhofer, na poprawienie wskaźnika przepływu ciepła nawet o 39%.

Źródło oszczędności

Firma ABB przeprowadziła również badania obrazujące wpływ nowoczesnej instalacji elektrycznej na potencjalne oszczędności. Ich wyniki potwierdziły, że stosując coraz bardziej zaawansowane systemy sterowania zużywamy coraz mniej energii elektryczne i cieplnej. Przykładowe obliczenia dla zastosowania systemu KNX określają całościowe oszczędności na rachunkach wynoszące nawet 31%.

Warto tu jednak wspomnieć, że wysokość oszczędności zależy głównie od typu budynku. Według badań firmy SIEMENS najwięcej na inteligentnych systemach sterowania zyskują centra handlowe. Mimo, iż statystycznie najmniej zyskują szpitale to odpowiednio dobrana instalacja pozwoliła i tu na uzyskanie aż 35.7% oszczędności na energii cieplnej i 15.8% na energii elektrycznej.  Pozwoliło to, w omawianym przypadku, na spłatę całego systemu w zaledwie 6 miesięcy.

Słowa kluczowe: , , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl