Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zrealizowany przez nas inteligentny budynek na Wilanowie idealnie wpasowuje się w otoczenie dzikiej przyrody, zapewniając domownikom bezpieczeństwo i komfort przebywania na łonie natury.

Inteligentny budynek

Przeważnie wybór konkretnego systemu inteligentnego domu poprzedzamy głęboką analizą oczekiwań Inwestora. Proponujemy różne rozwiązania i przedstawiamy ich wady oraz zalety. W tym przypadku jednak Inwestor był już od początku zdecydowany na inteligentny budynek w systemie Fibaro – i jak się okazało był to bardzo dobry wybór.

Inteligentne instalacje

Jednym z założeń projektowych była optymalna funkcjonalność w rozsądnym budżecie. Inteligentny budynek miał zawierać:

Realizacja

W praktyce ustaliliśmy, że wszystkie składowe systemu będą zintegrowane w jeden system Fibaro. Do sterowania światłem użyliśmy ściemniaczy, które w połączeniu z transformatorami Parrot dają duży zakres regulacji. W przypadku opraw, które nie umożliwiają ściemniania oraz oświetlenia liniowego LED do sterowania posłużyły moduły przekaźnikowe. Inteligentne instalacje to przede wszystkim sterowanie grupowe więc nie mogło tu zabraknąć również kilku scen: Oglądanie TV, Kolacja, Wyłącz dom.  Nie mogło również zabraknąć symulacji obecności.

Ciekawostki

Systemem Fibaro zarządzają trzy centralki: główna Home Center 2 oraz dwie pomocnicze Home Center Lite.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym realizowane przez Fibaro opiera się o algorytm dwupunktowy – poniżej zadanej temperatury uruchamia grzanie; powyżej przestaje grzać. Wymagało to akceptacji czasu bezwładności podłogi. W praktyce oznacza to, że jakakolwiek zmiana nastawy temperatury zajmuje dużo czasu i jest kosztowne energetycznie. System ma przede wszystkim zadanie utrzymać zadaną temperaturę przy zmieniających się warunkach zewnętrznych.

Po to by zminimalizować ilość przycisków sterowanie żaluzjami w łazienkach odbywa się automatycznie – po włączeniu światła lamelki zasłaniają okno po wyłączeniu światła wracają do pozycji poziomej.

Do sterowania lampami ogrodu użyliśmy funkcji astronomicznej dzięki czemu system zawsze wie kiedy jest wschód oraz zachód słońca.

 

Słowa kluczowe: , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl