Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

W tradycyjnym budynku alarm, domofon i monitoring pracują autonomicznie. Decyzja o budowie inteligentnego domu oznacza integrację tych instalacji w jeden system, który bazuje na niezawodnej komunikacji i umożliwia zdalne poinformowanie użytkowników o zagrożeniu. Bezpieczny dom powinien być odporny nawet na bardzo nietypowe próby włamania. Inteligentne instalacje, dzięki połączeniu innowacyjnych systemów wizyjnych, kontroli dostępu i systemów wczesnego ostrzegania, umożliwiają zbudowanie takiego właśnie systemu alarmowego.

dom

Monitoring – detekcja twarzy i śledzenie ruchu

Monitorowanie domu i jego najbliższego otoczenia jest powszechnie stosowaną metodą dozoru mienia. Tradycyjny system monitoringu tylko rejestruje zdarzenia, a do ich analizy i oceny potrzebny jest człowiek. Nowoczesne kamery umożliwiając wykluczenie udziału ludzkiego. Wśród wielu proponowanych funkcji na uwagę zasługują dwie: detekcja twarzy oraz śledzenie ruchu. Zbyt długie przebywanie w jednym miejscu lub podejrzane poruszanie się wzdłuż ogrodzenia posesji jest interpretowane przez kamerę, jako potencjalnie zagrożenie. Urządzenie wygeneruje też alarm w sytuacji przekroczenia wirtualnej granicy lub po wykryciu ruchu w obserwowanym obszarze. Nagła zmiana pola widzenia czy zaślepienie kamery może oznaczać próbę sabotażu – co jest natychmiastowo interpretowane, jako potencjalne zagrożenie. Wszystkie te alarmy przekazywane są do inteligentnego systemu, który zgodnie z wcześniej przyjętym algorytmem działania może uruchomić syrenę lub uruchomić oświetlenie w wybranym obszarze, aby zniechęcić intruza. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też detekcja twarzy i odróżnienie domowników od obcych. Wybór odpowiednich ustawień zapewnia wysłanie komunikatu informującego, że ktoś dostał się do domu lub członkowie rodziny wrócili bezpiecznie z pracy lub szkoły. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest produkt firmy Netatmo Welcome.

Całkowicie niewidoczny alarm

Obecność kamer w obiekcie bardzo łatwo zauważyć, co ma swoje dobre jak i złe strony. Sam widok kamery budzi poczucie, że jest się obserwowanym, ale niekiedy pozwala intruzowi łatwo określić pole jej działania. Alternatywą lub uzupełnieniem systemu monitoringu może okazać się podziemna instalacja ostrzegania. System czujników ułożonych na głębokości około 60cm i połączonych jednym kablem stanowi zintegrowaną instalację ostrzegawczą. Czujniki reagują na zmianę nacisku na podłoże i fale sejsmiczne generowane przez osobę poruszająca się po powierzchni. Rodzaj powierzchni nie ma znaczenia, może być to trawnik, ale równie dobrze chodnik z kostki brukowej. Strefa detekcji jest dowolna, jednak najczęściej tego typu rozwiązań używa się na podjazdach, zwiększając bezpieczeństwo zaparkowanego auta, oraz w promieniu kilku metrów od parterowych okien i drzwi. Taki system alarmowy wcześnie poinformuje nas o zagrożeniu, przez co zyskujemy cenny czas na reakcję. Okablowanie i zespół czujników nie wymagają serwisowania a tolerancja pracy sensorów czyni instalację skuteczną porą letnią jak i zimą, kiedy może pojawić się warstwa śniegu.

Symulacja obecności domowników i sceny świetlne

Planując wakacje, jednodniowy wyjazd lub nawet wieczorne wyjście do kina często pozostawiamy nasz dom bez opieki. Budynek nieoświetlony lub z wyraźnie monotonną scenerią świetlną może dostarczać intruzowi informacji, że nikogo nie ma wewnątrz. Bezpieczny dom to taki, który sprawia wrażenie tętniącego życiem. Dzięki integracji oświetlenia i gniazd z instalacją alarmową ochraniamy dom w sposób prewencyjny. W trakcie normalnego korzystania z obiektu system nagrywa aktywność mieszkańców, a pod nieobecność właścicieli zapamiętany program uruchomień jest odtwarzany. Nie musi być to tylko aktywność z jednego dnia, program może obejmować kilka lub kilkanaście dni tak, aby schemat działania nie powtarzał się.

siedleDomofon – w służbie bezpieczeństwu

W dzisiejszych czasach domofon to już nie tylko urządzenie służące do komunikacji domowników z odwiedzającymi, ale też zaawansowane urządzenie autoryzacyjne. Wyposażone w kamerę, klawiaturę kodową czy czytnik linii papilarnych staje się pierwszą barierą dla potencjalnego intruza. Dzięki integracji domofonu z inteligentną instalacją obraz z domofonu może zostać przekierowany na dowolne urządzenie mobilne: smartfon czy tablet. Szerokokątny obiektyw i oświetlenie podczerwienią sprawiają, że zobaczymy rozmówcę w każdych warunkach, a czytnik kart lub linii papilarnych pozwoli na sprawdzenie kto i kiedy wchodził do domu.

Dzięki rozwojowi techniki inteligentne instalacje są wyposażane w coraz nowsze rozwiązania pozwalające na projektowanie systemów alarmowych. Jednak w całym procesie realizacji należy pamiętać, że autorem wszystkich możliwych technik ochrony jest człowiek, a bezpieczny dom będzie spełniał swoje funkcje tylko wówczas gdy zostanie dobrze zaplanowany. Znając Twoje oczekiwania, możemy zdecydować o tym, które instalacje zastosować, aby uzyskać najlepszy efekt. Wszystko to byś czuł się bezpiecznie w Twoim inteligentnym domu.

Słowa kluczowe: , , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl