Czytaj także:

Masz pytania? Pisz śmiało

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Najlepiej jest wtedy, gdy marzenie o inteligentnym domu zaczniemy realizować już na etapie wyboru projektu, albo gdy dom jest w stanie surowym. Mamy wówczas wręcz nieograniczone możliwości w wyborze rozwiązań i możemy dopasować je najlepiej do Twoich oczekiwań.

Fibaro Twój Dom Twoja Wyobraźnia

Dom gotowy? – Fibaro

Sytuacja się zmienia w momencie, gdy pomysł inteligentnego domu pojawia się już po wykonaniu wszystkich instalacji, a jeszcze gorzej, gdy dom jest wykończony i już zamieszkany. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych, kiedy zakupione od dewelopera lokum chcemy zmienić w inteligentne mieszkanie. Wówczas z pomocą przychodzi bezprzewodowy system inteligentnego domu.

FIBARO

Obecnie najlepszym pod względem technicznym i finansowym rozwiązaniem jest zastosowanie polskiego systemu, produkowanego w Poznaniu, o nazwie FIBARO. Atutem decydującym o jego wyborze jest głównie możliwość użycia w istniejących już budynkach, gdzie instalacja elektryczna została już wykonana, ale także bogate możliwości integracji z urządzeniami multimedialnymi.

Montaż urządzeń odbywa się bezinwazyjnie, bez potrzeby kucia ścian pod specjalne okablowanie. System nadaje się również do obiektów z instalacją elektryczną starego typu (bez przewodu neutralnego w puszcze pod łącznikiem elektrycznym), dzięki temu również kilkudziesięcioletnie kamienice mogą mieć w sobie inteligentne mieszkania.

Na system FIBARO składają się zminiaturyzowane moduły, które instalujemy w puszkach podtynkowych za włącznikami np: światła, rolet, wentylatora. Z uwagi na to, że nie są trwale związane z infrastrukturą, w razie remontu czy przeprowadzki wystarczy odłączyć moduł ze ściany i umieścić w nowym miejscu.

FIBARO w swojej ofercie ma również urządzenia, które odpowiadają za wykrywanie otwarcia okien, czujki dymu, zalania, a także czujki ruchu. Moduły te, w większości przypadków są urządzeniami bateryjnymi, dzięki czemu możemy je umieścić w dowolnym miejscu. Oznacza to jednak, że do ich zasilania wykorzystywane baterie, które po kilkunastu miesiącach się wyczerpują . Nie stanowi to jednak problemu, gdyż system w odpowiednim czasie poinformuje nas o konieczności ich wymiany.

Zdalne sterowanie

Głównym elementem systemu jest centrala Home Center 2, która komunikuje się z urządzeniami (np.: czujnikami, ściemniaczami, przekaźnikami) rozmieszczonymi w domu. Pozwala ona na kontrolowanie do 250 urządzeń w jednej sieci. Dzięki stylowemu i funkcjonalnemu interfejsowi pozwala ona w łatwy i szybki sposób monitorować wszystkie parametry systemu, niezależnie od tego, czy znajdujemy się w domu, czy poza nim. Przez telefon, tablet i laptop, mamy swoje inteligentne mieszkanie na ekranie urządzenia.

Standard Z-Wavez-wave

Dzięki zastosowaniu w urządzeniach FIBARO standardu Z-Wave, system współpracuje z produktami bezprzewodowymi ponad 300 niezależnych producentów. Można go zintegrować również z kamerami IP i dzięki temu tworzyć funkcje z ich udziałem.

Protokół bezprzewodowy wykorzystywany przez FIBARO umożliwia połączenie wszystkich modułów w jedną sieć o topologii MESH, czyli tak zwanej sieci kratowej. Działa ona na częstotliwości 868MHz, a transmisja jest dodatkowo szyfrowana, nie ma więc mowy o sterowaniu modułami za pomocą nieautoryzowanych urządzeń. Sieć posiada unikalny identyfikator, który rozpoznaje znajdujące się moduły w jej obrębie. Daje to możliwość poprawnego funkcjonowania instalacji nawet w bloku ze wszystkimi mieszkaniami wyposażonymi w rozwiązania FIBARO.

Każde urządzenie komunikuje się dwukierunkowo, czyli jest w stanie wysyłać i odbierać sygnał oraz potwierdzenia jego odebrania. Zgodnie z ideą sieci MESH, każde urządzenie może wysyłać i odbierać komendy sterujące, jak również spełniać funkcję powielacza sygnału, dzięki czemu najbardziej odległy moduł jest w stanie odebrać komendę z centrali, przez te moduły, które znajdują się w sieci. Ponadto urządzenia stale kontrolują poprawność działania poszczególnych modułów, informując centralę o ich statusie. Dzięki temu tworzona jest dynamiczna struktura sieci, a położenia urządzeń są automatycznie uaktualniane za pomocą potwierdzeń stanów. Dużym atutem jest fakt, iż wszystkie urządzenia, są w stanie komunikować się ze sobą w przypadku awarii centrali sterującej. Zachowujemy wtedy podstawową funkcjonalność systemu.

Integracja

Bezprzewodowy system pozwala na bezpośrednią kontrolę większości elementów domu. Możemy sterować między innymi oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, wentylacją, oraz podlewaniem ogrodu.

FIBARO poza funkcjami typowo związanymi z automatyką budynkową, może również integrować ze sobą inne urządzenia.

Brama garażowa na „mrugnięcie światłem”? Z FIBARO jest to możliwe, dzięki modułowi pilotowemu montowanemu dyskretnie w samochodzie.

Dom w pełni strzeżony? System alarmowy po integracji z FIBARO pozwala uprościć proces uzbrajania alarmu, a także mieć podgląd na wszystkie czujki wewnątrz domu.

TV? Audio? Dzięki wykorzystaniu odpowiednich adapterów, FIBARO jest w stanie objąć sterowaniem urządzenia w Twoim domu. Każdy sprzęt RTV, sterowalny z jednego pilota – Twojego telefonu.

Podsumowanie

Za wybraniem systemu automatyki budynkowej FIBARO przemawia kilka kluczowych punktów:

– Jest to system bezprzewodowy – co umożliwia bezinwazyjną instalację w wykończonym domu, nie ma więc potrzeby prowadzenia specjalnych kabli magistralnych. System może też być zamontowany w obiekcie z instalacją starego typu.

– Urządzenia są przenośne – w przypadku przeprowadzki lub remontu można zdemontować urządzenia i zabrać je ze sobą do nowego miejsca,

– Łatwa rozszerzalność – system może być rozbudowany w dowolnym momencie.

– Zasięg działania – dzięki sieci typu MESH, moduły przekazują sygnał dalej co zwiększa zasięg bez konieczności użycia silnych emiterów promieniowania.

Słowa kluczowe: , , ,

Kontakt

ul. Poniatowskiego 28
05-080 Izabelin
 
(+48) 509 064 574
kontakt@vincihome.pl